fbpx

Samoubojstva mladih rastući problem u Bosni i Hercegovini

3 min. za čitanje

samoubistvooPiše: Mela Tabaković

Podaci svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju da u svijetu svake godine samoubojstvo počini gotovo milion ljudi, odnosno, u prosjeku svakih četrdeset sekundi jedno samoubojstvo.

Zabrinjavajući je porast broja samoubojstava mladih muškaraca i žena u dobi od 15 do 19 godina. U Bosni i Hercegovini prošle godine ruku na sebe podiglo je 348 osoba, tačnije 197 građana Republike Srpske i 151 građanin Federacije Bosne i Hercegovine. Skoro svaki dan broj samoubojstava se povećava.

Policijske istrage pokazale su da su motivi suicida različiti. Neke od njih je ekonomska i društvena kriza natjerala na to, neki su to učinili zbog ovisnosti o drogama ili alkoholu, a neki ipak zbog ljubavi ili gubitka drage osobe,dok su o nekima razlozi još uvijek nepoznati. Mnoga samoubojstva mladi najavljuju preko društvenih mreža.

Prema riječima psihologa treba ozbiljno shvatiti osobe koje najavljuju samoubojstvo preko masovnih medija. Kako i na koji način prepoznati , otkriti ili se zaštititi od loših strana interneta i kako pratiti određena događanja na društvenim mrežama zakonom u Bosni i Hercegovini još uvijek ne znaju. Ta oblast je potpuno nedefinirana.

U Bosni i Hercegovini je primjetan zabrinjavajući trend porasta samoubojstava među mlađim osobama. Psiholozi navode kako unutarnji čimbenici rizika, poput depresije ili obiteljske povjesti samoubojstva, mogu navesti osobu da oduzme sebi život. Zbog rata mnoga djeca ostala su bez roditelja. Mnogi ljudi su danas izgubili radna mjesta i problemi potkopavaju obitelj. Odraslima je vrlo teško nositi se sa životnim poteškoćama i strahom za vlastitu egzistenciju, a sve je to još znatno teže mladima, koji ovise o obitelji u pogledu osnovne sigurnosti. Prema najnovijim podacima samoubojstvo odnosi više mladih života nego bilo koja bolest. Suicidalno ponašanje rezultat je složenog međudjelovanja psihičkih, društvenih i obiteljskih uzroka. Ne postoji adekvatno riješenje ovog problema , ali postoje mjere koje se trebaju poduzeti kako bi se smanjio broj mladih samoubojica.

Roditelji kada primjete da im dijete kani sebi nauditi mogu: dijete odvesti psihijatru, saslušati ga, savjetovati bez pretjerane kritike ili se jednostavno više informirati o istom problemu. Prijatelji trebaju ozbiljno shvatiti prijateljeve namjere, razgovarati o tome sa odraslom osobom od povjerenja. U WHO-u vjeruju da je širenjem javne svijesti o tom problemu moguće spriječiti veliki broj samoubojstava.

(SodaLIVE.ba)

Podijeli ovaj članak
1 komentar
Subscribe
Notify of
1 komentar
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Pa kakva gamad vode zemlju nije ni čudo što se ne pobijemo uskupno, na osobni rizik. Od ratnih budalašina i zlaćanih kašika do savremenih rukovodilaca dnevnoavazaša.Pa vidite ko seve učestvuje u natječaju za Načelnike lokalnih vlasti. Kamjondžoje, vođe folklornih grupa (KUD-ova), pijačari, lokalni manekeni, šverceri, vjerski dostojanstvenici…A djecu po školama ko uči? Nije to ništa, šta će nas još da snađe u svijetloj perspektivi.