Amel Tuka osvojio šesto mjesto na Olimpijskim igrama

Najbolji bh. atletičar Amel Tuka (30) osvojio je šesto mjesto u finalu utrke na 800 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Amel je dobro otvorio trku, na početku je držao korak za vodećim, no nakon 400 metara izgubio je korak za vodećim i tek u finišu uspio je popraviti svoju poziciju i doći do šeste pozicije.

Emmanuel Korir iz Kenije je osvojio zlatnu medalju s vrmeenom 1:45.06, na drugom mjestu završio je njegov sunarodnjak Ferguson Rotich koji je trčao 1:45.23. Na trećem mjestu završio je senzacionalni Patryk Dobek (1:45.39), a naš Amel je utrku završio na šestom mjestu s vremenom 1:45.98.

Ispred Tuke su završili još i Peter Bol (1:45.92) i Adrian Ben (1:45.96).

Podsjećamo, Tuka je plasman u finale osigurao zauzimanjem druge pozicije u svojoj kvalifikacionoj grupi koja ga je odvela u veliko finale, a on je utrku završio s vremenom 1:44.53, što mu je ujedno bio i najbolji rezultat sezone.