fbpx

U Beču prekinuta arbitraža o vlasničkim pravima u GIKIL-u

3 min. za čitanje

Arbitražni postupak u Beču kojim je trebalo riješiti vlasnička prava u GIKIL-u je prekinut jer stranke u postupku koji se vodi između državnog Koksno-hemijskog kombinata, koji je većinski vlasnik GIKIL-a, i GSHL-a, koji ima većinsko pravo upravljanja u GIKIL-u, nisu platile takse parničkog postupka. Zbog toga Vlada Tuzlanskog kantona traži od Općinskog i Kantonalnog suda da hitno riješe spor o vlasničkim pravima u GIKIL-u.

Zbog toga Vlada Tuzlanskog kantona traži od Općinskog i Kantonalnog suda da hitno riješe spor o vlasničkim pravima u GIKIL-u. Općinski sud Tuzla već se proglasio nenadležnim jer je ranije bio pokrenut arbitražni postupak.

– Kako Vlada TK-a nije izvršila uplatu, po pravilima UN-a je to bila u obavezi izvršiti druga parnična stranka. Kako drugoj parničnoj stranci nije palo na pamet da plati tuđi dug, tako je došlo do obustave ovog postupka. Sad imamo pat poziciju po tom pitanju – pojašnjava advokat GIKIL-a Faik Muhić.

– Naši će sudovi sad dokazivati ono za šta bismo tamo davali pare. Naš sud će to sad dokazivati u našem postupku. Što bismo davali 500.000 maraka i nismo sigurni da će ti arbitražni suci stranci biti na našoj strani, jer će ih on kupiti – kaže premijer TK-a Jakub Suljkanović.

Zbog arbitražnog postupka Općinski sud Tuzla već se proglasio nenadležnim. Na tu odluku se žalio KHK, pa će o svemu konačnu riječ dati Kantonalni sud u Tuzli.

– Sud je donio odluku jer je smatrao da je nenadležan zbog određenih pravnih stavova iznesenih u zaključenom ugovoru, a tiču se arbitražnog postupka – ističe predsjednik Općinskog suda Tuzla Muhamed Tulumović.

Arbitražni postupak je obustavljen. Sada je sve u rukama tuzlanskih sudova, koji ovaj predmet prioriteno rješavaju.

– To šta je bilo u arbitražnom postupku ovaj sud niti može, jer nema više premeta po kojem može odlučivati. Tek kada se vrati sudu, u kakvoj će fazi biti vraćen, tad može imati utjecaja ta odluka, može imati implikaciju na postupak u ovom sudu – dodaje Tulumović.

– Od značaja za društvo, za kanton, za toliki broj zaposlenih građana ovog kantona i države. Moramo gledati opšti interes, ovdje je u pitanju opšti interes – smatra predsjednica Kantonalnog suda Tuzla Indira Hadžimehmedović.

Svoju odluku Kantonalni sud bi trebao donijeti u naredna tri mjeseca. Ukoliko ovaj predmet bude vraćen na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu, pravosnažna sudska odluka bi mogla biti donesena tek za godinu dana.

Podijeli ovaj članak
5 komentara
Subscribe
Notify of
5 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Ima li gdje lafinasa da prospe lafinu na temu GIKILa, on ce zatvoriti ali i otvoriti GIKIL bla bla bla, on dvije godine pravi put po Ratisu da mu onaj glupan u opstini ima gdje loviti. Lafinas je isti Prijić napisa lik zvani uhonja a oba Kuki iz dupeta vire. Lukavčani postali ko Tuzlaci Banovići im kapu kroje a oni slepci pored oba oka.

Opet komentar koji nema veze sa temom, ti kao da sanjas sve te o kojima pricas.
Jedna molba za Sodalive: Insideru pod hitno omoguciti postavljanje komentara direktno na glavnoj stranici, da ga ne moramo u podnaslovima traziti.
Hvala unaprijed na razumijevanju.

Je.at GIKIL više.
Treba ga zatvoriti pod hitno.
Ako je nešto od državnog interesa onda sudovi trebaju raditi ekspresno. Čuj pravosnazna presuda za godinu dana. Što jednostavno država ne kaže da su digli ruke od svega i da su prepustili fabriku ciganinu Mittalu.
Neka se Željeznice i sva mala i srednja preduzeća spreme za otpuštanje radnika.

Ko će odgovarati ako nam se desi BOPAL ili ČERNOBIL,Inspektorica za zaštitu okoliša Bešlagić, Ministrica Đapo ili ekolog Delić.Ko to ima pravo kršiti rješenje inspektora u ovoj našoj državi.Treba ugasiti ovo smeće od fabrike, a sve druge natjerati da poštuju zakone ove zmlje znači i SODU I CEMENTARU TREBA ZATVORITI ako će nas potrovati.

Donesite tu odluku, nije ulozio 45 000 000, ne ulaze u okolis, izivljava se nad radnicima …samo sud treba da presudi, oduzimaju se GSHL upravljacka prava . Ionako GSHL vise ne postoji, firma je bankrotorala.