fbpx

GIKIL: Uspješan početak realizacije projekta Mehanizam čistog razvoja (CDM)

3 min. za čitanje

giikil1 Radi se o veoma zahtjevnom projektu koji je još krajem 2007. godine GIKIL prvi u BiH pokrenuo s ciljem certificiranog smanjenja stakleničkog gasa N2O koji izaziva efekat staklene bašte, a koji se nalazi u sastavu otpadnog gasa pri proizvodnji azotne kiseline. Početkom 2008. godine GIKIL je potpisao ugovor sa certificiranim firmama Johnson Matthew iz Engleske i N-Serve iz Njemačke, završena je projektna dokumentacija i podnijet je zahtjev Odjelu za zaštitu okoliša pri Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Instaliran je automatski monitoring sistem (AMS) koji omogućava mjerenje kvaliteta i kvantiteta otpadnog gasa sa pogona Azotne kiseline te je isti povezan preko servera sa partnerskim kompanijama.

Nakon što je imenovano Ovlašteno tijelo BiH (DNA) za verifikaciju CDM projekata na državnom nivou, GIKIL je krajem 2011. godine registrovao svoj projekat kod Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (UNFCCC), komiteta za karbon kredite. Nakon završetka registracije u UNFCCC komitetu za karbon kredite i validacije ugrađene opreme i sistema, odrađeno je „bazno mjerenje“ emisija u periodu od druge polovine marta do kraja maja 2013 godine.

Završetkom „baznog mjerenja“ stvoreni su preduslovi za ugradnju sekundarnog katalizatora čiji je cilj redukcija emisije N2O gasova za minimalno 80%. Sekundarni katalizator je ugrađen u oktobru 2013 godine.

giikil

Pokretanjem pogona Azotne kiseline ostvarena je redukcija N2O gasova za 89% čime su stvoreni preduslovi da se krene u projekat izgradnje postrojenja za razgradnju NOx gasova na elementarni azot i vodu. GIKIL-ova Fabrika đubriva proizvodi 53 % azotnu kiselinu koja se dalje prerađuje u amonijum nitrat, a koji služi za proizvodnju vještačkog đubriva KAN-a. Gasovi nastali u tom procesu, koji su na bazi azot-suboksida, sami po sebi nemaju negativne učinke na lokalnu okolinu, ali su veliki upijač toplotne energije što indirektno stvara velike štete na globalnom nivou.

Projekat smanjenja emisije azot-suboksida je predvidio ugradnju visokotemperaturnog katalizatora koji je obezbjedio dobavljač iz Evrope. Po isteku roka za korištenje, katalizator se vraća dobavljaču koji će prije njegovoga uništenja reciklirati aktivne sastojke, tako da će se i na ovaj način izbjeći dodatno zagađenje okoline. Ugradnja ovog katalizatora ne utječe na promjenu postojećeg postupka dobijanja azotne kiseline.

giikil2

Projekat koji je pokrenuo GIKIL značajno će doprinijeti smanjenju globalnog zagrijavanja. Materijalna sredstva koja će se dobiti prodajom pomenutih certifikata/kredita koristit će se za izgradnju postrojenja za razgradnju NOx gasova na elementarni azot i vodu.

GIKIL se želi pozicionirati na čelo pokreta koji se bori za očuvanje eko-sistema i zdravlja ljudi. Upravo s tim ciljem je i pokrenut ovaj projekat čistog razvoja pokazujući da je kompanija opredijeljena da se bori protiv globalnog zagrijavanja, a u skladu sa smjernicama Protokola iz Kyota. Važno je istaći da je GIKIL pokrenuo ovaj projekat potpuno dobrovoljno, imajući u vidu svoju obavezu prema okolišu i ispunjavanju internacionalnih normi koje idu dalje od obaveza kompanije po lokalnim zahtjevima.

Podijeli ovaj članak
9 komentara
Subscribe
Notify of
9 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Piše gore : ” Važno je istaći da je GIKIL pokrenuo ovaj projekat potpuno dobrovoljno “.
Pa šta su dosada čekali , strane donacije .Ili možda da proradi Država pa ih Zakonima natjera da smanje stakleničke gasove .A država je ko q..c i neće proraditi zadugo .Dala im je 5 -godišnju okolinsku dozvolu i prepustila samim sebi na dobru volju .A narod nejma pojma zašto se znoji u januarau , zašto nema snijega na planinama …

“Projekat će ZNAČAJNO doprinijeti smanjenju globalnog zagrijavanja”
strašno 😀

Svaka cast za to smanjuje zagadenje sprece

Da GIKIL radi na zaštiti životne sredine,prvo bi napravio monitoring emisije šetetnih materija u zrak i vodu (otvoreni displei) za početak da uvjeri građane MZ-e Hrvati,Puračić,Tabaci i Lukavac Grad da se stanje ekologije popravlja.To na žalost nije istina i građani općine Lukavac traže hitno da se provode sve mjere propisane uslovima iz okolinske dozvole i da gospoda iz uprave GIKILA shvati da je pored profita koji ostvaruju u našem gradu bitno da na prvo mjesto stave zdravlje naše djece.
Takođe gospodu iz UPRAVE GIKILA podsjećamo da je nekad naša KHK bila okosnica razvoja sporta na Tuzlanskoj regiji,pa bi oni morali to biti u ovom vremenu na području općine Lukavac sa posebnim akcentoma na pomoć NK.RADNIČKOM LUKAVAC koji ima najbolju navijačku skupinu u BiH i koja se mora oglasiti i kada je ekologija u pitanju jer je njima u amanet ostavljen ovaj grad.

Sto Koksara nekad lijepo zamirise po noci i rano ujutro, tacno ujede lijepi miris nalik gorjelom katranu.
Hvala GIKILU i odgovornoj upravi sto misli na nas i nas okolis…

Projekat za pohvalu. Jedino nije jasno hoće li građani oko koksare osjetit kakvo poboljšanje ili će sve ostati samo na brojkama…

nazalost nema od ovog nista ova drzava i njena preduzeca su vec odavno u cabru ovo su samo prazna obecanja za siroke narodne mase zivi bili pa vidjeli

koksaru treba zatvorit to je zastarila fabrika koja zagaduje okolis to sto su ugradili je sitno da zamazu oci lukavac je najzagadeniji grad u bih a ti semko oma radnicki koda nema i drugih klubova bolja je dsk iz devetaka a i tamo su snjegovi srni od koksare dabogda se raspala koksara i onako su radnici obespravljeni zivio cksk.

Koksara je gigant i nju kradu deff nasi ljudi ! Azotara proizvede 90 000 tona djubriva godisnje … jedna tona je 500 KM na veleprodaji … Malein ogomna zarada,veca nego na azotari,koksovanje malo sljaka ali ide i funkcionise Proizvodnja struje,amon-sulfat i tako ,,, milioni se slijevaju mjesecno u kasu a radnicima redovn kasne plate i redovno prijete mnogim glupostima ! Umjesto da ono saka jada od pogonskih radnika prima kako treba platu moraju se brinut za penzije kako da zarade ,,, A administracija ko osinjak,gotov pa isto radnika kao u pogonu !! mislim da nema 350 radnika u smjeni u GIKILU … a imamo preko 400 administrativnih mjesta u koksari ,,, sramotno