fbpx

Problem su uginule životinje, voda je duboka za mehanizaciju, a plitka za čamce

2 min. za čitanje

U Posavskom kantonu radimo na zbrinjavanju uginulih životinja i to nam je sad gorući problem. Sada na terenu imamo 10-tak specijalističkih timova. Ljudi ulažu ogromne napore, jer voda nije dovoljno duboka da idu neki čamci sa dizalicamma, a nije ni toliko plitka da mogu ući mašine u nju. Imamo veliki problme i razmišljamo o tome da se prave platforme koje vuku skuteri na vodi i da tako uklanjamo uginule životinje. Možda ćemo iznajmiti negdje te skutere ako se voda ne bude povlačila – kaže Solak.

Dalje navodi je veoma teško prići i da rade u gotovo nemogućim uslovima.

Imajući u vidu da je već sedam osam dana prošlo od polava užasan smrad se širi. Mi imamo osam specijaliziranih vozila za prevoz animalnog otpada u spalionicu u Inđiji, ali ne možemo izvršiti punjenje tih kamiona, pa onda napunimo pola kamiona, pa odmah šaljemo samo da se ne širi smrad – kaže Solak.

Drugi najveći problem na ternu su neeksplodirana ubojita sredstva (NUS) kojih su ekipe FUCZ već ukoline na desetine.

Ovaj probem neće biti moguće riješiti ni za dva tri mjeseca. FUCZ ima specijalističke ekipe na terenu i minska polja su se pokrenula to je definitivno. Voda ih je bukvalno izvadila iz vode i sada ih nalazimo u gradu na mjestu gdje ih ne bi trebalo biti. Vršimo uklanjanaje NUS-a. To se više ne tretira kao minsko polje koje je obilježeno, to nam predstavlja veliki problem – dodaje Solak.

Što se tiče najugroženijih područja kada je riječ o minama i NUS-u to su dolina rijeke Spreče i Bosne od  Žepča do Maglaja i Zavidovića te i Doboj Juga

To su najugroženija područja, što ne znači da ih nema na drugim mjestima. Zato volonterima koji čiste održaimo predavaje o tome kako prepoznati i ponašati se u takvim slučajevima – dodao je Solak.

Podijeli ovaj članak
Napišite komentar
Subscribe
Notify of
0 komentara
Inline Feedbacks
View all comments