fbpx

Tuzla: Srednjoškolci mirnom šetnjom ukazali na zagađen zrak

4 min. za čitanje

Zrak je sve zagađeniji, a oni koji ga udišu su sve pasivniji – poruka je s današnjeg mirnog okupljanja srednjoškolaca koji su pod parolom „Prodišimo“ organizovali mirnu šetnju u znak protesta protiv kancerogenih čestica koje svi udišu. Učenici više od 10 srednjih škola sa teritorije grada prvi su odlučili uzeti stvari u svoje ruke te, šetnjom ključnim i zagađenim dijelovima grada, skrenuti pažnju javnosti, Tuzlaka, ali i vlasti na veliki problem s kojim se nažalost pokušavamo saživiti, javlja RTV Slon.

Prekomjerna zagađenost, prevelika pasivnost

Indeks kvaliteta zraka koji je na teritoriji Grada Tuzla, u proteklih dvadesetak dana dostizao vrijednosti veće i od tri stotine, sasvim opravdano, rekli bismo i očekivano, izazvao je revolt velikog broja građana, a samim tim i velikog broja mladih ljudi, s kojima je ove godine sve i počelo…

“Zato što ovo smatramo i našim ličnim problemom – problemom nas učenika i to je primarni razlog. Nije to problem samo naših građana. Mi se s tim suočavamo svakodnevno i po tom pitanju se mora nešto poduzeti.” – kaže za RTV Slon Dženana Mešić, učesnica mirne šetnje.

Prvi potez poduzeli su tuzlanski srednjoškolci – ujedinjeni u Mreži vijeća učenika Tuzlanskog kantona, danas su, na relaciji od Univerzitetske ulice, preko Skvera kao jedne od ključnih tačaka aerozagađenja, pa do Zgrade kantonalnog MUP-a vlastima poslali poruku da se posvete ovom problemu, a sugrađanima da podignu svoj glas!

“Osnovni primjer, ako neko živi u visokim zgradama ili u brdu s kojeg se vidi grad, vidi se jako velika količina smoga odnosno magle. Također, navečer, ne može se hodati, a uz uličnu rasvjetu se jako primijeti ta magla i smog zbog kojih je jako teško disati. Smog ima poseban smrad i jako smrdi zrak.” – ističe jedan od učesnika današnje mirne šetnje Kenan Imamović.

Magla opasna i za nas i po nas?!

“Ne samo da zagađen zrak utječe na naše zdravlje. Međutim, ukoliko je ta velika magla prisutna može doći do drugih posljedica tipa do saobraćajnih nesreća ukoliko automobili ne vide pješake. To je još jedan od argumenata da se mora raditi na ovom problemu, da se ovaj problem mora rješavati i da želimo udisati čist zrak.” – napomenula je Merjema Berbić, predsjednica Mreže vijeća učenika TK.

Mora li se (ovakav zrak) disati?

Da zrak smeta i onima koji se mladima danas u šetnji ipak nisu pridružili, potvrdili su nam i nasumično odabrani prolaznici s kojima smo na ulicama grada soli i smoga kratko razgovarali.

Kako dišete?
– Evo vidite kako dišem, zrak utuši!

Pa da budem iskrena, ja koliko-toliko izbjegavam da izlazim vani, ali dobro je. Za starije to nije dobro…

Kako dišete?
– Kako dišem, ko na škrge! 
Smeta vam ovaj zrak?
– Smeta normalno…
Da li se odražava na vaše zdravstveno stanje?
– Ma na sve se odražava.

Smeta itekako, izađite naveče, pa ćete vidjeti!

Kako dišete, može li se disati u Tuzli?
– Ne može Boga mi!
Da li se zrak odražava na vaše zdravstveno stanje?
– Kako da ne, kako da ne.

Zato što previše vozila i previše ljudi lože i loše stvari lože.

Kako dišete?
– Jedva!
Može li se disati u Tuzli?
Pa moramo!

I morat ćemo sve dok ne shvatimo da osim umrijeti, uistinu ništa ne moramo!

Podijeli ovaj članak
1 komentar
Subscribe
Notify of
1 komentar
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Saljemo Vama u Tuzlu lafinasa delica nista se nesikirajte ima on kombajn za zrak i kad on dodje na mjesto premijera TK — TUZLA CE PRODISATI KAO I LUKAVAC —