fbpx

Tuzla: Muškarac preminuo nakon uboda stršljena

2 min. za čitanje

Tridesetsedmogodišnji B.T. preminuo je u nedjelju nakon što ga je u Tuzli ubo stršljen. Smrt muškarca konstatovali su ljekari Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja u Tuzli u nedjelju prijepodne.

Njega je, naime u jutarnjim satima ubo stršljen, a nepoznata ženska osoba slučaj je prijavila Ministarstvu unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona. Ženska osoba je u prijavi navela da se u automobilu marke Chevrolet njemačkih registarskih oznaka nalazi mladić u vrlo lošem zdravstvenom stanju. Uviđaj su obavili službenici Policijske stanice Zapad PU Tuzla i Odjeljenja kriminalističke policije PU Tuzla, a smrt je nastupila u roku sat vremena nakon uboda.

Inače, stručnjaci kažu da poslije jednog ujeda ili jednog uboda insekta kod preosjetljivih osoba, nakon nekoliko minuta može nastupiti anafilaktička reakcija sa koprivnjačom, grčevima u stomaku,  bronhospazmom, otokom lica i glotisa, otežano disanje cijanoza, pad krvnog pritiska, koma i na kraju – smrtni ishod. Kada je riječ o reakcijama na samom mjestu ujeda, tu dolazi i do oštrog bola koji može trajati nekoliko minuta. Stvara se papula sa okolnim crvenilom i na kraju ostane izražen svrab.

Ovi simptomi povući će se za nekoliko sati, ali u samom trenutku, savetuju stručnjaci, treba potražiti žaoku i odstraniti je, kako bi se spriječio dalji ulazak otrova. Lokalne reakcije treba ublažiti rashlađivanjem, recimo kesama s ledom i oralnim davanjem antihistaminika.

Ukoliko se radi o jačoj reakciji, zbog bržih i potencijalnih fatalnih posljedica pacijenti su edukovani da sa sobom nose injekciju adrenalina koju sami sebi daju neposredno po ubodu insekta i obavezno se javljaju prvoj zdravstvenoj ustanovi.

Podijeli ovaj članak
3 komentara
Subscribe
Notify of
3 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

“Ovi simptomi povući će se za nekoliko sati, ali u samom trenutku, savjetuju stručnjaci, treba POTRAŽITI ŽAOKU i odstraniti je, kako bi se spriječio dalji ulazak otrova”….

Kollko ja znam, stršljen ne ostavlja žaoku, pčela kada ubode ostavlja žaoku, stršljen NE.

Namnožilo se te gamadi koji su samo štetočine, pobiše pčele,uništavaju voće. Trebalo bi imati servis koji bi ovu gamad opasnu od insekata istrijebio. Agresivni su u ovome periodu i eto ispadoše opasniji od zmija. Ko je alergičan može platiti glavom u kratkom roku. A kad bi neki servis prihvatio da uništava gnijezda sigurno bi se i smanjio njihov broj. U našoj hitnoj se proteklih 15 dana javilo 12 pacijenata sa ubodom ovog insekta.

Za ovo treba konsultovati stručnjaka Delića jer on je ekspert za sve pa i za stršljenove.