fbpx

Rezultati ispitivanja vode iz gradskog vodovoda: Povišen nivo mangana

1 min. za čitanje

Na stranici Općine Lukavac objavljen je Izvještaj o rezultatima ispitivanja vode iz gradskog vodovoda, sa lokaliteta Caffe Slastičarna Mozzart Lukavac, dok su bez obrazloženja izostali izvještaji sa drugih lokaliteta u gradu sa kojih se uzimaju uzorci (Obdanište, rezervoar i Upravna zgrada)

Ipak, izvještaj koji je objavljen pokazuje da voda iz gradskog vodovoda sadržava 0,024 mg/l više mangana od maksimalnog – kolika je referentna vrijednost.

Do povećanog prisustva mangana u vodi bilo je i prethodnih godina, ali su iz GIKIL-a, JP RAD i Općine Lukavac prešli preko toga.

Treba napomenuti da je dugotrajna upotreba mangana izuzetno štetna po ljudsko zdravlje, te je preporučjivo da se voda koristiti samo za ispiranje sanitarija, dok je čak i tuširanje i rukovanje ovakvom vodom štetno jer se mangan kroz kožu može unijeti u organizam.

Podijeli ovaj članak
5 komentara
Subscribe
Notify of
5 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Zasto placate J.P Radu, vodu iz jezera punu kanalizacije od okolnih sela koja se u jednom buretu na filter stanici cisti krecom i dodavanjem hlora. Taj postupak obavljaju seoski strucnjaci, a Lukavcani sute i placaju pitku vodu. Nije mi jasno. 15 godina trosite smece od vode, a J.P. Rad prodaje vodu sa Toplica Tuzli.

Aqua bunarike- “Donat Mn”…

Vazno je da se lafinas delic voza u dzipu od 100 000 a i njegov tuzlak i da se svaki dan krka u tuzli po skupim restoranima a sto LUKAVAC nema pitku vodu zaboli njega ……. za LUKAVAC a odvalio trbusinu do zemlje

O dejstvu mangana na ljudski organizam ovako stoji u Wikipediji:
U većim količinama je otrovan. Trovanja nastaju udisanjem para mangana, prašine oksida (MnO2) ili nekog drugog spoja. Prvi vanjski znaci trovanja su umor, iscrpljenost, klonulost mišića, zatim napadaji smijeha i plača, a oboljela osoba sklona je samoubojstvu. U kasnoj fazi javljaja se drhtavica, opći simptomi Parkinsonove bolesti i skleroza nakon čega za oboljelog više nema lijeka. Dozvoljena koncentracija mangana u radnim prostorijama je do 5 mg u m3 zraka, a u vodi za piće 0,05 mg/l.
Malo trovanja je bilo uzrokovano manganovim spojevima, ali izloženost prašini ili parama je opasnost za organizam i radni uvjeti ne bi smjeli prijeći 5 mg m-3, čak ni u kraćem periodu. Njegovi spojevi su eksperimentalni karcinogeni i teratogeni.

Da nam se hoće vratit Dževdo pa da opet imamo čistu vodu.Kad je on bio bili smo rahat.Ona firma iz Doboj istoka dok je radila puteve sve je bilo kako treba a sad rupa na rupi.
Nismo ni znali da imamo probleme.